Program Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2024 MODUŁ II – Opaski bezpieczeństwa
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu kontynuuje w 2024 roku realizację Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. KORPUS WSPARCIA SENIORÓW, współfinansowanego ze środków budżetu państwa.
Celem Modułu II Programu jest poprawa bezpieczeństwa oraz wsparcie w miejscu zamieszkania Seniorów w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, poprzez dostęp do tzw. opieki na odległość.
Program skierowany jest do 20 osób prowadzących samodzielne gospodarstwo domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki lub wsparcia.
Opieka na odległość jest nowoczesną formą wsparcia osób starszych, chorych, po przebytych zabiegach, które czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To idealne rozwiązanie szczególnie dla osób samotnych i osób, których nieprzewidywalność stanu zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwie najszybszej pomocy (w tym pomocy medycznej). Głównym narzędziem wykorzystywanym przy realizacji programu są opaski bezpieczeństwa.
Opaska bezpieczeństwa jest bardzo prosta w obsłudze. Wyposażona jest m.in. w funkcje:
- przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS (wywoływanie alarmu)
- lokalizator GPS
- detektor upadku
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (pomiar pulsu, saturacji, tętna, temperatury i ciśnienia krwi)
- przypomnienie o lekach
- darmowa aplikacja dla bliskich użytkownika opaski: odbieranie alertów SOS, kiedy bliski potrzebuje pomocy, natychmiastowe powiadomienie o upadku bliskiego, możliwość lokalizacji bliskiego w czasie rzeczywistym
- karta SIM nie jest objęta żadną umową (nie ma limitu rozmów).
Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą operatora pomocy. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia Senior poprzez wciśnięcie przycisku alarmowego znajdującego się na opasce łączy się ze stale gotową do interwencji centralą (pracownikiem medycznym, opiekunem medycznym, pielęgniarką). Po odebraniu zgłoszenia alarmowego dyspozytor podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy Seniorowi.
W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów) lub wezwać służby ratunkowe.
Korzyści dla seniora i jego bliskich:
- opieka całodobowa 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne,
- natychmiastowa reakcja w przypadku złego samopoczucia bądź w sytuacji zagrożenia życia,
- odciążenie opiekunów osób starszych.
Udzielenie wsparcia w ramach programu jest bezpłatne i niezależne od kryterium dochodowego.
Gmina Pisz w 2024 roku na realizację Modułu II Programu otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 20.517,00 zł, a całkowita wartość zadania wyniesie 25.646,25 zł.
Realizacja usługi jest zgodna z zapisami Gminnego Programu Osłonowego pn. Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2024.
Więcej informacji na temat realizowanego programu można uzyskać w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu, ul. Wąglicka 1, oraz pod numerem telefonu 087/423-36-54.