Ochrona dzieci przed przemocą – spotkanie z ekspertami z Ministerstwa Sprawiedliwości w MGOPS w Piszu
Aby skuteczniej realizować gminne zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, MGOPS w Piszu tworzy lokalny system wsparcia oraz nawiązuje ponadgminne partnerstwa.
W ramach partnerstwa MGOPS w Piszu i GOPS w Pieckach nawiązał współpracę z Departamentem Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości, na rzecz realizacji ,,Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2017 -2020”.
Resort Sprawiedliwości wykonując polskie zobowiązania międzynarodowe, w tym zalecenia Komisji Europejskiej wynikające z Konwencji Komitetu Lanzarote, przywiązuje dużą wagę do wszelkich działań mających na celu walkę z przemocą, zwłaszcza taką, której doświadczają uczniowie i ich rodziny.
W dniu 13 grudnia b.r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Piszu odbyło się spotkanie skierowane do młodzieży z zakresu edukacji prawnej oraz w MGOPS narada szkoleniowa członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w której udział wzięli przedstawiciele służb społecznych, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, policji, oświaty i kuratorzy zawodowi.
Zajęcia z młodzieżą i szkolenie przeprowadzili sędzia dr Paweł Jaros i sędzia Paweł Kaczor, eksperci z Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości, członkowie Komitetu Lanzarote – organu traktatowego Europejskiej Komisji, w sprawie ochrony dzieci przed seksualnym wykorzystaniem i krzywdzeniem.
W spotkaniu zorganizowanym w szkole udział wzięły delegacje uczniów z klas VII i VIII z terenu miasta.
Celem zajęć było przekazanie młodzieży wiedzy na temat zjawiska i skutków przemocy rówieśniczej i przemocy domowej, zagrożeń w intrenecie, pojawiającego się stalkingu oraz sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach wynikających z tego rodzaju przemocy. Zadaniem młodzieży biorącej udział w tym spotkaniu było przekazanie rówieśnikom informacji oraz podzielenie się zdobytą wiedzą podczas np. lekcji wychowawczych.
Celem narady szkoleniowej w MGOPS z przedstawicielami instytucji, tworzącymi lokalny system pomocy i wsparcia osobom i rodzinom dotkniętym problemem przemocy domowej było przedstawienie skutecznych sposobów pracy z młodzieżą w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom i konsekwencjom wypływającym ze stosowanie przemocy domowej i rówieśniczej, a także krzywdzenia i niegodziwego traktowania dzieci.
Uczestnicy narady otrzymali materiały informacyjno – edukacyjne oraz zbiór opracowań ,, Prawa dziecka- dokumenty Organizacji Narodów Zjednoczonych”, autorstwa Pawła J. Jarosa i Marka Michalaka.
Spotkania i zajęcia odbywały się w ramach organizowanego przez MGOPS w Piszu ,,Tygodnia ochrony ofiar przemocy” 7 -13 grudnia.